اخبار

جایزه پریتزکر 2022 به “دیبدو فرانسیس کره” اعطا شد

Diebedo Francis Kere

با انتخاب “دیبدو فرانسیس کره” به عنوان برنده جایزه پریتزکر، کمیته پریتزکر به رسالت خود در توجه ویژه به معماری پایداری، هم از جنبه محیط زیستی و هم از نظر اجتماعی ادامه می دهد. کره تعداد زیادی از شهروندان بورکینا فاسویی (کشوری که در سال 2020 در رتبه بیستم جهان از نظر کمترین تولید ناخالص داخلی سرانه قرار گرفت)  با مشاغل نجاری، جوشکاری، آجرسازی، سنگ تراشی و نقاشی را به کار می گیرد،  تا افراد جامعه محلی به همان اندازه از مزایای پروژه های او بهره مند شوند که بازدید کنندگان می شوند. کره در سال 2014 با اشاره به ساختمانهای کشورش گفت: “بطور معمول هیچ کس به تاسیسات عمومی اینجا رسیدگی نمیکند . اما مردم وقف این پروژه ها هستند و احساس می کنند با آنها ارتباط دارند و اگر اتفاقی بیفتد، می‌توانند آن‌ها را برطرف کنند”.

کره در سال 1965 در روستای گاندو، بورکینافاسو، به عنوان پسر ارشد رییس دهکده متولد شد. جایی که بدون دسترسی به برق یا آب آشامیدنی سالم بزرگ شد. او در سنین جوانی خانه را ترک کرد تا تنها فرزند خانواده اش باشد که به مدرسه می رود. بیست سال بعد، کره به آلمان نقل مکان کرد، جایی که در نهایت در دانشگاه فنی برلین تحصیل کرد و در سال 2004 در رشته معماری فارغ التحصیل شد. پس از اتمام تحصیلات، کره می‌توانست به راحتی کاری را انجام دهد که بسیاری از معماران قبل از او انجام داده بودند. در اروپا بماند تا بر آسمان‌خراش‌ها، موزه‌ها و دیگر ساختمان‌های عمومی پرسود تمرکز کند. اما کره راه دیگری را انتخاب کرد. او به بورکینافاسو بازگشت، جایی که او با فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز جامعه خود، به شکوفایی رسید. او پس از موفقیت در زادگاه خود، در سال 2005 شرکت معماری “کره” را در برلین و بورکینافاسو افتتاح کرد.

طرح‌های برنده جایزه پریتزکر کره، طیفی از “پردیس استارت ‌آپ لاینز” در کنیا (که در سال 2022 اثری شگفت‌انگیز نام‌گذاری شد) تا مجموعه‌ای از واحدهای مسکونی معلمان در بورکینافاسو را شامل می‌شود. آنچه این دو اثر معماری را به هم مرتبط می کند، استفاده کره از مصالح بومی، به ویژه خاک رس است که از آن برای ساخت دیوارهای ضخیم استفاده می کرد. این فناوری باستانی، هوای داخلی ساختمان را در مناطقی از آفریقا که دمای هوای بیرون به طور معمول به بالای 37 درجه سانتیگراد می‌رسد، خنک نگه میدارد.

 اما این معمار فقط در قاره‌ خود موفق نبوده است. او در سال 2017، پاویون سرپنتاین در لندن را طراحی کرد. دو سال بعد، او اولین اثر خود در آمریکا را با ساخت یک پاویون از چوب کاج (ساخته شده از درختان مرده) در روستای فیشتیل، مونتانا تکمیل کرد.

در دیدگاه کره، معماری ریشه در مکان دارد، تا جایی که مردم بتوانند خود را در ساختمان هایی که به آنها قدم می گذارند، ببینند. برای مثال، کره در سال 2001 در کار ساخت مدرسه ابتدایی گاندو، از مردم محلی دعوت کرد تا در هر قسمت از فرآیند ساخت و ساز که میتوانند شرکت کنند. نتیجه نهایی ساختاری زیبا بود که جامعه می توانست به آن افتخار کند. شاید مهمتر از همه این باشد که روستا اکنون مدرسه ای محکم و دارای تهویه مناسب دارد که دانش آموزان می توانند در آن درس بخوانند.

کره اولین معمار آفریقایی تبار است که بالاترین افتخار این رشته را کسب کرده است. او یک انسان دوست است، مردی با واژگان معماری که سراسر جهان را در بر می گیرد و در عین حال به طور منحصر به فردی بر نیازهای روستای خود متمرکز است. شناخته ‌شده‌ ترین آثار فرانک گری، مانند موزه گوگنهایم بیلبایو، یک دهه پس از دریافت جایزه پریتزکر گهری در سال 1989 به وجود آمد. به این ترتیب، جهان مشتاقانه منتظر است تا ببیند ذهن دیبدو فرانسیس کره، برنده جایزه پریتزکر 2022، در سال‌های آینده چگونه به شکل دهی محیط ادامه خواهد داد.