اثر معماری

مسجد بزرگ پیامبر اعظم(ص)

مجموعه فرهنگی مذهبی پیامبر با مساحت تقریبی ۱۲۰۰۰متر مربع به وسعت حدود۱۴۰۰۰ متر مربع در جنوب شرقی شهرستان جم و در استان بوشهر ودر ۲۵ کیلومتری شمال خلیج فارس و در بخش فرهنگی شهرک مسکونی گاز متعلق به شرکت خدمات غیر صنعتی گاز توسط «مهندسین مشاور موژدا و همکاران » طراحی و نظارت شده است.

این بنا شامل فضاهای آموزشی، کتابخانه، حسینیه، بخش اداری و تاسیسات، ورودی های اصلی و فرعی، رواق و زیرزمین،شبستان و گلدسته ها است.مصالح بکار رفته در این بنا آجر و سنگ و کاشی است.

فضاهای آموزشی شامل کلاس ها و کتابخانه بوده و هر بخش دارای یک حیاط مرکزی اختصاصی با آب نما و باغچه بوده و ملهم از معماری سنتی ایران خصوصاً بخش گرم و نیم مرطوب آن است.

گنبد مسجد دو پوسته ساخته شده و دارای۳۹ متر ارتفاع و ۱۹ متر قطر است.پوشش گنبد از آجر لعابدار بوده و دارای طرحی هندسی با نمای ترک بندی برجسته و با تقسیمات افقی ۱۲ گانه است.

دو عدد مناره در طرفین شبستان به ارتفاع ۴۷ متر و مستقل از حجم اصلی بنا با آجر ساخته شده است.

شبستان اصلی ترین فضای مسجد است و از نظر شکل و عملکرد،نقطه عطف مجموعه به حساب می آید.

فضای داخلی شبستان دو طبقه بوده و گنبدخانه در مرکز آن واقع شده است.ساختمان شبستان بلند ترین و حجیم ترین بخش مجموعه است و دارای ترئینات زیبای آجری،گچ بری، سنگ کاری و نجاری است.

این بنای بسیار زیبا را هفت سال پیش زمانی که از شیراز عازم عسلویه بودیم مشاهده کردیم و توضیحات فوق با استفاده از بروشور روابط عمومی شرکت خدمات غیر صنعتی گاز ایران تهیه شده است.

زهره بزرگ نیا