اخبار

Previous
Next

شرکت ترکیه ای – انگلیسی در حال ترمیم طاق کسری است

به گزارش رسانه اخبار معماری به نقل از ایرنا، منابع آگاه فعال در محوطه طاق کسری گفتند شرکتی ترکیه ای به عنوان مجری طرح، مرمت طاق کسری را به عهده گرفته است. ظاهرا این شرکت که نامی از آن برده نشده، پیمانکار یک شرکت انگلیسی است و با هماهنگی سازمان علمی – فرهنگی ملل متحد، (یونسکو) در حال مرمت این اثر تاریخی است.

تصاویر جدید از محوطه و داخل این بنای تاریخی نشان می دهد که داربست ها برپا شده و فعالان مرمت کار در حال انجام کار هستند. پیش تر، وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار تاریخی عراق گفته بود که کارهای مطالعاتی و تمهیداتی اثر تاریخی طاق کسری تمام شده و عراق در مرحله عملیاتی نجات بخشی به این اثر است. با این حال، نامی از شرکت مجری طرح برده نشده بود.

«حسن ناظم» به خبرنگار ایرنا  گفته بود که بنیاد بین المللی «البف» در طول چهار پنچ ماه گذشته (منتهی به خرداد ۱۴۰۰) در دو مرحله کارهای مطالعاتی و آماده سازی برای مرمت اثر طاق کسری در منطقه «مدائن» (۳۰ کیلومتری جنوب بغداد) را آغاز کرده و اینک در مرحله عملیاتی است. ترمیم و مرمت طاق کسری و ایجاد زیرساخت های گردشگری در اطراف آن به اعتقاد کارشناسان فرهنگی و اقتصادی می تواند تبدیل به یکی از گنجینه های درآمدزا برای عراق شود که بدون شک یکی از بیشترین علاقه مندان به بازدید از این اثر – جدا از مردم عراق- زائران و گردشگران ایرانی هستند.

منطقه مدائن یکی از مناطق تاریخی، فرهنگی و زیارتی عراق به شمار می رود. علاوه بر طاق کسری، مرقد سلمان فارسی، امامزاده طاهر بن محمد باقر (ع)، جابر بن عبدالله انصاری و حذیفه بن نعمان دو صحابی معروف رسول اکرم (ص) نیز در فاصله چند صدمتری از این اثر واقع شده است.

به گفته وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار تاریخی عراق، در مرحله اول طرح احیا و مرمت طاق کسری در حدود پنج ماه قبل، بنیاد الیف، دو کارشناس از لندن برای بررسی این مکان فرستاد و  آنها با تجهیزاتی که داشتند از جمله استفاده از پهپاد طی مدت یک هفته، کار مطالعاتی را انجام دادند.

طاق کسری که به ایوان مدائن و ایوان خسرو نیز شهرت دارد، برجسته‌ترین یادگار به جای مانده از دوران پادشاهی ساسانیان در امپراتوری ایران است که در شهر تیسفون در عراق کنونی قرار دارد. ایوان طاق کسری به عرض ۲۵متر، عریض‌ترین طاق معماری باستان پس از دهانه پل گاومیشان ایران به شمار می رود. ارتفاع طاق کسری در حال حاضر حدود ۳۰ متر و پهنای آن نزدیک به ۴۳ متر است اما قبلا ارتفاع عمارت آن ۷ متر بیشتر بوده است.

کاخ تیسفون و به خصوص ایوان آن که همچنان بزرگترین طاق خشتی جهان به شمار می رود در زمان ساسانیان، محل برگزاری دیدارهای مهم، بارعام و همچنین محل برگزاری جشن‌های سنتی مانند نوروز در حضور پادشاهان ساسانی بوده‌است. ایوان مداین پس از حمله اعراب به ایران در سده نخست هجری و پذیرش اسلام از سوی ایرانیان، برای مدتی به مسجد تبدیل، اما بتدریج به بنایی متروکه مبدل شد. با این حال، این کاخ همواره مورد توجه شاعران، مورخان و جهانگردان بوده به گونه ای از آن به عنوان «آیینه عبرت» یاد کرده اند.

هان! ای دل ِ عبرت‌بین! از دیده عبر کن! هان!

ایوان ِ مدائن را آیینه‌ی عبرت دان!

یک‌ره زِ لب ِ دجله منزل به مدائن کن

وَ ز دیده دُوُم دجله بر خاک ِ مدائن ران

«خاقانی»